Rundāles pils un muzejs

Rundāles pils atrodas auglīgajos Zemgales līdzenumos Latvijas dienvidos. Lielākā daļa interjera rotājumu tika izveidoti laikā no 1765. līdz 1768. gadam, kad pilī strādāja tēlnieks no Berlīnes – Johans Mihaels Grāfs un itāļu gleznotāji no Sanktpēterburgas -Frančesko Martini un Karlo Zucchi.

Pils

Pils austrumu spārna apskatei atvērtās telpas ir Zelta zāle, Baltā zāle un Lielā galerija. Centrālajā blokā atrodas hercoga apartamenti ar uzņemšanas saloniem un privātām istabām, bet austrumu blokā – pilnībā atjaunots hercogienes istabu komplekss.

Muzejs

Rundāles pils muzejs darbojas kā Latvijas vēstures pētījumu centrs, veidojot kolekcijas, rīkojot izstādes un veidojot publikācijas. Izstāžu zālēs ir skatāma lietišķās mākslas, tēlotājas mākslas un vēstures ekspozīcijas; pilī notiek Senās mūzikas festivāli un klasiskās mūzikas koncerti.

Parks

Parastais franču stila parks ar tā rožu dārzu, Zaļo teātri un strūklaku ir atvērtipils apmeklētājiem. Vasarās parks kļūst par Dārza svētku norises vietu. Baroka pili nevar iedomāties bez franču dārza – sarežģīta zaļo stādījumu arhitektūras ietvara, kam vajadzētu parādīt mākslas triumfu pār dabu. Parks izplešas pils dienvidos, un Bartolomeo Rastrelli to projektēja kopā ar pils ēku. Ap parku iet mākslīgs kanāls, kas apņem arī pili un staļļus. Lai arī Rundāles oficiālais dārzs ir tikai 10 ha liels, Rastrelli to ir izdevies piepildīt ar sarežģītu alēšu, krusta ceļu, pergolas un bosku labirintu.

 Rožu dārzs

Boskos ir iespaidīgs, gandrīz vienu hektāru liels, rožu dārzs, kas izplatās abās parteru pusēs. Dārzs atspoguļo rožu audzēšanas vēsturi Eiropā no 18. gadsimta sākuma līdz mūsdienām.

Zaļais amfiteātris

Pēc Rastrelli sākotnējā dizaina un joprojām atlikušajām reljefa formām vienā no boskiem ir uzstādīts “zaļš amfiteātris”. Brīvā dabā notiekošo pasākumu norises vieta tika atklāta 2004. gada 11. jūlijā ar Georga Frīdriha Händeļa operas Rinaldo izrādi.

Strūklakas

Pils priekšā Rastrelli dizains paredzēja trīs strūklakas, kas nedarbojās 18. gadsimtā; to vietā bija ūdens baseini. Centrālo baseinu norobežo četras dekoratīvās starpsienas, kas rekonstruētas pēc Rastrelli dizaina un sastāv no virsmām, kas pārklātas ar ķieģeļu un baltā marmora šķembām, un zāliena.

Pakalpojumi

Rundāles pils muzejs piedāvā šādus pakalpojumus:

  • Oficiālās pieņemšanas;
  • balles un koncertus (pils zālēs – Zelta zāle, Baltā zāle un Lielā galerija);
  • Kāzu ceremonijas (ar pirmo valsi Baltajā zālē).

Dārzam un Zaļajam teātrim var būt dažādas funkcijas:

  • prezentācijas;
  • koncerti;
  • teātra un operas izrādes;
  • filmu un video uzņemšana.